قندپارسی ارکستر سمفونیک برای مردمان سنپترزبورگ/ ایران و روسیه در فینال جام جهانی

وب سایت خبری آسمان در راستای ارائه اخبار در ضمینه های گونان اقدام به ارائه خبردرضمینه اخبار فرهنگی خود با بهترین گرداوری خبر از معتبر ترین منابع به نقل از خبرگذاری ایسنا نموده. لذا در این ضمینه شما را به مطالعه خبر فوق به نقل از خبر گذاری تسنیم مینماید.

  • پربیننده‌ترین اخبار
  • مهمترین اخبار

قندپارسی ارکستر سمفونیک برای مردمان سنپترزبورگ/ ایران و روسیه در فینال جام جهانی

نخستین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران در میان استقبال مخاطبان در سنپترزبورگ اجرا شد.

  • ۲۵ خرداد ۱۳۹۷ – ۰۴:۱۸
  • فرهنگی
  • موسیقی و تجسمی
  • نظرات
قندپارسی ارکستر سمفونیک برای مردمان سنپترزبورگ/ ایران و روسیه در فینال جام جهانی

به گزارش خبرنگار اعزامی باشگاه خبرنگاران پویا به روسیه، نخستین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران در کشور روسیه، روز گذشته پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ در سالن فیلارمونیِ سنپترزبورگ برگزار شد. این اجرا با استقبال علاقه مندان به موسیقی مواجه شد و در هنگام آغاز اجرا حتی یک صندلی خالی در سالن وجود نداشت و عده ای مجبور بودند در صندلی های اضافه ای که در کناره های سالن تعبیه شده بود، بنشینند.

مخاطبان اصلی این کنسرت علاقه مندانِ روسی بودند. در میان جمعیت ایرانیان هم دیده می شدند که بیشترشان ایرانیان مقیم کشورهای خارجی بودند که برای دیدن بازی های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه به این کشور سفر کرده اند.

حمایت از موسیقی و سپس حمایت از تیم ملی فوتبال

پیش از آغاز اجرا، مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه در سخنانی گفت: «برای من افتخار بزرگی است که در اینجا و در سالن سنپترزبورگ در خدمت شما هستم. همچنین خوشحالم که هموطنان عزیزم از سراسر جهان در سنپترزبورگ هستند و برای دیدن این کنسرت به سالن آمده اند. به هنرمندان و نوازندگان ارکستر سمفونیک و ارکستر‌ملی ایران هم خیرمقدم می‌گویم. شهرداد روحانی رهبر ارکستر و یکی از موزیسین های بزرگ ایران هستند و سالار عقیلی هم از خوانندگان بنام ایران هستند. امروز همگی با هم از این موسیقی حمایت می کنیم و فردا هم دست در دست هم هوادار تیم ملی فوتبال ایران هستیم. من‌به عنوان سفیر ایران و هوادار فرهنگ و هنر از کنسرواتوار چایکفسکی و سالن فیلارمونی سنپترزبورگ و بنیاد رودکی تشکر می کنم که زمینه اجرای این کنسرت را فراهم کردند».

قند پارسی برای مردمان سنپترزبورگ آورده ایم

علی اکبر صفی پور مدیرعامل بنیاد رودکی دیگر سخنرانِ پیش از اجرا بود؛ او گفت: «از سرزمین شیرین‌زبانان به روسیه آمده ایم و به شما سلام می کنیم. در کشور ما شاعری به نام حافظ داریم که به حتم همه ی شما او را می شناسید. امروز برای مردم سنپترزبورگ و تمام کسانی که در این شهر هستند قند پارسی آورده ایم.
منتخبی از ارکستر سمفونیک و ارکستر ملی قرار است سه اجرا در سه شهر سنپترزبورگ، مسکو و کازان را رقم بزنند. این اتفاق براساس تفاهم نامه ای رخ می دهد که با کنسرواتوار چایکفسکی امضاء کردیم. پس از ریاست محترم کنسرواتوار چایکفسکی و ریاست سالن فیلارمونی سنپترزبورگ تشکرر می کنم که اجرای امشب با همراهی آنها شکل می گیرد. امیدوارم اجرای امشب مورد توجه شما باشد و در عین حال تیم‌ ملّی فوتبال کشورمان هم فردا نمایش خوبی مقابل مراکش داشته باشد».

در این اجرا ترکیبی از نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر ملّی ایران در دو بخش به اجرای برنامه پرداختند؛ بخش نخست این اجرا با رهبری شهرداد روحانی بود و در بخش دوم، چهار قطعه را فریدون شهبازیان رهبری کرد.

ارکستر در این اجرا آثاری از آهنگسازان روس به همراه آثاری از آهنگسازان ایرانی را نواخت. دورژاک، چایکوفسکی و موسورگسکی آهنگسازان روسی بودند که آثارشان اجرا شد. همچنین در این کنسرت ساخته هایی از حشمت سنجری، شهرداد روحانی، شهبازیان، بابک زرین، احمد پژمان، حسین دهلوی و روح اله خالقی اجرا شد.

در بخشی از این کنسرت شهرداد روحانی خطاب به مخاطبان روسی گفت: «روز ملّی روسیه و برد تیمتان مقابل عربستان را تبریک می گویم. امیدوارم روسیه و ایران به فینال بروند».

همچنین سالار عقیلی خواننده موسیقی ایرانی در این اجرا حضور داشت و چهار قطعه را برای مخاطبان خواند؛ او سرود جام جهانی با عنوان «یازده ستاره» را در این اجرا برای حاضران خواند.

انتخاب رپرتوار برای این کنسرت به گونه ای بود که آثار آهنگسازان بزرگ روسیه در آن گنجانده شده بود. اجرای این آثار توسط ارکستری ایرانی نشان از توان موزیسین های ایرانی داشت.

بسیاری از مخاطبان روسی این کنسرت در گفت‌‌وگو با خبرنگار تسنیم می گفتند که ما هرگز فکرش را نمی کردیم در ایران ارکستری وجود داشته باشد، چه رسد به اینکه بتوانند آثار آهنگسازان بزرگ موسیقی کلاسیک را اجرا کنند.

همچنین از سوی دیگر اجرای آثار موزیسین های ایرانی موجب شد تا مخاطبان روسی با آثار آهنگسازان ایرانی هم آشنا شوند.

آخرین قطعه این کنسرت زمانی اجرا شد که مخاطبان حاضر در سالن، پس از تشویق های مکرر، خواستار ادامه کنسرت شدند که به همین منظور شهرداد روحانی مجدداً سالار عقیلی را به روی صحنه دعوت کرد تا او با حضور دوباره اش بر روی صحنه قطعه «یازده ستاره» را بار دیگر برای مخاطبان بخواند.

انتهای پیام/

R33357/P31440/S4,40/CT11 به اشتراک بگذارید: http://tn.ai/1750069 منبع خبر

بزرگترین ارائه دهنده خبرهای گوناگون در ضمینه های مختلف در بستر وب به صورت فوق العاده سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *