مصاحبه|اهمیت ائتلاف صدر و العامری/ بهترین سناریو برای عراق / تحرکات سفیر آمریکا در اربیل

وب سایت خبری آسمان در راستای ارائه اخبار در ضمینه های گونان اقدام به ارائه خبردرضمینه بین الملل خود با بهترین گرداوری خبر از معتبر ترین منابع به نقل از خبرگذاری ایسنا نموده. لذا در این ضمینه شما را به مطالعه خبر فوق به نقل از خبر گذاری تسنیم مینماید.

  • پربیننده‌ترین اخبار
  • مهمترین اخبار

مصاحبه|اهمیت ائتلاف صدر و العامری/ بهترین سناریو برای عراق / تحرکات سفیر آمریکا در اربیل

یک عضو شورای رهبری اتحادیه میهنی کردستان عراق گفت: ائتلاف صدر و عامری با پیوستن ائتلاف نصر و دولت قانون می‌تواند آرامش سیاسی و امنیتی را به عراق برگرداند.

  • ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ – ۱۷:۲۲
  • بین الملل
  • آسیای غربی
  • نظرات
مصاحبه|اهمیت ائتلاف صدر و العامری/ بهترین سناریو برای عراق / تحرکات سفیر آمریکا در اربیل

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، فرید اسسرد عضو شورای رهبری اتحادیه میهنی کردستان عراق و تحلیلگر ارشد مسائل سیاسی در گفتگو با تسنیم گفت: عراق در مرحله حساسی قرار گرفته است و زمینه های بروز مشکلات امنیتی هم با اتفاقات سیاسی اخیر می تواند مهیا شود و در صورتی که بزرگان این کشور نتوانند قدم اساسی با هدف برون رفت از این وضعیت بردارند روزهای ناخوشی برای عراقی های خسته از جنگ داعش و دیگر توطئه ها متصور است.

وی در ادامه تاکید کرد: اگر مشکلات سیاسی کنونی چاره یابی نشود زمینه های مشکلات امنیتی بیش از پیش فراهم می شود و ممکن است ما با ظهور گروه های تروریستی دیگر و یا حتی تجدید قدرت گروه تروریستی داعش روبرو شویم.

اسسرد گفت: عراق نیازمند یک توافق سیاسی مشترک است و بهترین راه حل مشکلات هم اعلام ائتلاف صدر و عامری به عنوان دو ائتلاف مهم انتخابات این دوره عراق است و با این ائتلاف تا حدود زیادی نقشه سیاسی این کشور مشخص خواهد شد.

این مقام حزبی اقلیم کردستان عراق اعلام کرد: در گفتگوهای پسا انتخاباتی عراق، گروه های سیاسی دیگر در نوعی از سردرگمی قرار داشتند و در اعلام پیوستن به ائتلاف صدر یا عامری مردد بودند، اما اینک با اعلام ائتلاف مشترک آنها می توان گفت که این وضعیت تا حدی روشن تر شده و نویدبخش تسریع روند تشکیل ائتلاف بزرگتر و متعاقب آن تشکیل کابینه است.

وی گفت: ائتلاف صدر و عامری با پیوستن ائتلاف نصر و دولت قانون می تواند آرامش سیاسی و امنیتی را به عراق برگرداند.

عضو شورای رهبری اتحادیه میهنی کردستان عراق با اشاره به مصوبات اخیر پارلمان عراق در تعلیق فعالیت های کمیسیون عالی انتخابات و ابطال بخشی از آرای انتخابات برگزار شده گفت: بهترین سناریو برای عراق تایید نتایج اعلام شده از سوی کمیسیون انتخابات عراق است زیرا جریان هایی هستند که به هیچ عنوان به ابطال این نتایج و آرای به دست آمده خود رضایت نخواهند داد.

فرید اسسرد در خصوص آتش سوزی صورت گرفته در انبار صندوق های اخذ رای پارلمان عراق در منطقه رصافه بغداد که به دستمایه برخی از جریان های سیاسی جهت توجیه ابطال نتایج انتخابات و برگزاری مجدد آن تبدیل شده است، گفت: ۴ انبار صندوق های اخذ رای در رصافه وجود دارد که تنها یکی از آنها دچار آتش سوزی شده است و با تداوم مخالفت های این جریان ها می توان به سناریوهایی از قبیل ابطال آرای این صندوق ها یا برگزاری انتخابات در محدوده مورد ادعایی فکر کرد که بعید است شرایط سیاسی عراق اجازه برگزاری مجدد انتخابات را در هر حالت بدهد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص پیشنهاد برگزاری رفراندوم پذیرش نتایج انتخابات اخیر عراق از سوی ایاد علاوی گفت: رفراندوم و انتخابات دو پروسه یکسان هستند به این معنی که اگر فرصت و زمینه برگزاری رفراندوم مهیا شود زمینه برگزاری انتخابات هم فراهم خواهد شد که همچنانکه اشاره کردم چنین وضعیتی در عراق پس از انتخابات وجود ندارد. پیشنهاد ایاد علاوی از سوی هیچ یک از جریان های سیاسی دیگر عراق حمایت نشده است و با مشکلات اساسی همراه است که اجرای چنین ایده ای به صلاح عراقی ها نیست و نه تنها راه حلی منطقی نیست بلکه باعث تعمیق مشکلات خواهد شد.

تحلیلگر مسائل سیاسی عراق در بخش دیگری از این گفتگو تاکید کرد که اتحادیه میهنی و حزب دموکرات کردستان عراق به عنوان دو جریان اصلی سیاسی اقلیم کردستان آماده ارائه همکاری در رفع مشکلات اخیر هستند و از ائتلاف صدر و عامری هم استقبال کرده اند. پیشتر و قبل از ائتلاف این دو جریان اصلی، کردها خود را از پیوستن به هر یک از این ائتلاف ها دور نگه داشتند تا در نوع رابطه خود با آنها دچار مشکلاتی نشوند و اینک با روشن شدن فضای سیاسی عراق، دو جریان اصلی اقلیم کردستان هم در صدد هستند بخشی از راه حل مشکلات باشند نه خلق مشکلات برای عراق.

تحرکات سفیر آمریکا در شمال عراق

در روزهای گذشته رسانه های کردی به تحرکات سیاسی آمریکا اشاره کرده اند که از سوی سفیر این کشور در عراق و کنسولگری آنها در اربیل در جریان است و تلاش می کنند کردها را متقاعد کنند که در قالب یک تیم مشترک و با وحدت رویه در بغداد حاضر شوند. عضو شورای رهبری اتحادیه میهنی کردستان در این خصوص گفت: آمریکایی ها در گفتگو با جریان های سیاسی کرد از آنها درخواست کرده اند متحدانه در پارلمان جدید عراق حاضر شوند تا ضمن دفاع از حقوق کردها بتوانند به عنوان یک نیروی سیاسی قدرتمند نقش فعالی در معادلات آینده عراق داشته باشند. کردها در صورتی که متحدانه در بغداد حاضر شوند دارای ۵۸ کرسی پارلمانی خواهند بود که از ائتلاف سائرون وابسته به مقتدی صدر هم بیشتر است و توان نقش آفرینی بیشتری را در مسائل مختلف خواهند داشت.

اما فرید اسسرد به صراحت گفت که موانع زیادی در راه تحقق حضور مشترک جریان های سیاسی کردی در بغداد وجود دارد و اعلام نتایج انتخابات اخیر پارلمانی عراق بر تنش های گذشته هم در اقلیم کردستان افزوده است و ممکن است اتحاد سیاسی کردها در این دوره قابل تحقق نباشد، شرایط کنونی اقلیم کردستان ثابت می کند که تا مسائل و مشکلات داخلی در اقلیم کردستان مرتفع نشود نمی توان امیدی به فراکسیون ۵۸ کرسی کردها در پارلمان عراق داشت.

انتهای پیام/

انتهای پیام/.

R36355/P36355/S8,90/CT10 به اشتراک بگذارید: http://tn.ai/1749912 منبع

بزرگترین ارائه دهنده خبرهای گوناگون در ضمینه های مختلف در بستر وب به صورت فوق العاده سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *