نوربخش: فضای مناسب برای معرفی استعدادهای موسیقی را نداریم

وب سایت خبری آسمان در راستای ارائه اخبار در ضمینه های گونان اقدام به ارائه خبردرضمینه اخبار فرهنگی خود با بهترین گرداوری خبر از معتبر ترین منابع به نقل از خبرگذاری ایسنا نموده. لذا در این ضمینه شما را به مطالعه خبر فوق به نقل از خبر گذاری تسنیم مینماید.

  • پربیننده‌ترین اخبار
  • مهمترین اخبار

نوربخش: فضای مناسب برای معرفی استعدادهای موسیقی را نداریم

حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی ایران، ظهر امروز با خبرنگاران و اصحاب رسانه دیدار نوروزی داشت.

  • ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ – ۱۴:۱۱
  • فرهنگی
  • موسیقی و تجسمی
  • نظرات
نوربخش: فضای مناسب برای معرفی استعدادهای موسیقی را نداریم

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، نشست صمیمی حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی با خبرنگاران حوزه موسیقی، ظهر امروز دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ در تالار اجتماعات خانه موسیقی ایران برگزار شد.

نوربخش در ابتدای این نشست در توضیحاتی گفت: رویکردی که ما به صورت جدی پیگیر آن هستیم موضوع جدی گپی رایت است که به شدت دنبال آن هستیم. به هر صورت اقتصاد مضمحل موسیقی به ویژه موسیقی سنتی ایرانی دچار مشکلات فراوانی است که باید برای آن چارجویی کنیم.

وی ادامه داد: ما طی سال های اخیر در بخش فضای مجازی به شدت دچار مشکل هستیم به طوری که تعداد زیادی از آثار موسیقایی به راحتی برای مخاطبان عرضه می شود و هنرمندان ای عرصه را دچار مشکل کرده است. من از همه شما عزیزان رسانه می خواهم که در پیگیری این موضوع کنار ما باشید تا بتوانیم تاثیر گذاری بیشتری در این حوزه داشته باشیم که کارهای مفیدی در این زمینه انجام پذیرد.

مدیرعامل خانه موسیقی ایرانی گفت: موضوع دیگری که نیازمند کمک رسانه ها هستیم بحث معرفی استعدادهای موسیقی ایرانی است که امیدوارم این موضوع نیز مورد توجه قرار گیرد این بحث یکی از مهم ترین مسائل ما در خانه موسیقی است که باید در جریان موثر و همواری قرار بگیرد. ما هم اکنون در این فضا مشکل اصلی داریم و متاسفانه فضایی وجود ندارد که هنرمندان مستعد عرصه موسیقی به شکل شایسته تری در فعالیت های موسیقایی معرفی شوند. در کنار این موضوع بحث مطالبات به حق هنرمندان موسیقی نیز معضل دیگری است که نیازمند کمک جدی رسانه های در این عرصه هستیم. متاسفانه خط قرمزهای بی ربط و غیر قانونی به شکلی در حال گسترش است که نباید تبدیل به یک موضوع نهادینه شود.

نوربخش ادامه داد: به طور کلی انتظار ما از اهالی رسانه این است که به عنوان مشاوران امین و آگاه در کنار ما باشید و هرجا نیاز این است که خانه موسیقی وارد عمل حتما به ما تذکرات لازم را بدهید. به هر حال شما اهالی رسانه چشم و گوش جامعه هنرمندان و مخاطب هستید که باید در کنار به رصد کردن موضوعات مربوط به موسیقی باشید. واقعا خیلی از نکات و مسائلی که گفته می شود نشات گرفته از یک سوتفاهم است که باید مرتفع شود. ما انتظار داریم این مشلات و سوتفاهمات را حل کنیم و در کنار هم بتوانیم حقوق واقعی هنرمندان را استیفا کنیم.

این خواننده موسیقی ایرانی اظهار کرد: آیا کف گیر هنرمندان فعال این عرصه به ته دیگ خورده است که دیگر شاهد آثار ارزشمند دهه های قبل نیستیم ؟ باور کنید مشکل موسیقی ما امروز همین موضوعات است بنابراین نباید خودمان را درگیر اختلافات کنیم. ما موظفیم که در کنار هم حضور داشته باشیم تا راهی را که انتخاب کردیم به خوبی ادامه پیدا کند.

وی در بخش دوم این نشست رسانه ای که به پرسش خبرنگاران اختصاص داشت، در جواب سئوالی مبنی بر سرنوشت سند موسیقی کشور توضیح داد: این موضوع را باید از دوستان شورای عالی انقلاب فرهنگی سوال کنید. چون بخش تدوین این سند که کار ما بود مدت هاست به اتمام رسیده و در حال حاضر ماجرا به گونه ای است که پرونده باید در صحن شورا مطرح شود که بهتر است این مساله را از دبیرخانه شورا پیگیری کنید. ما هم قطعا پیگیری موضوع را انجام خواهیم داد.

نوربخش همچنین با انتقاد از شرایط دشوار اجرای بانوان نوازنده در اجراهای زنده به ویژه در شهرستان ها بیان کرد: نوازندگی شغل این هنرمندان است آخر چطور می شود به یک نوازنده گفت که شما ساز را یاد بگیر اما حق نداری روی صحنه اجرا داشته باشی. واقعا این نمی شود که در یک جغرافیای واحد هر استانی بیاید و مانند یک جمهوری فدرال قوانین خود را وضع کند. به اعتقاد من باید یک قانون واحد در تمام کشور حاکم باشد که اجازه عبور از خط قرمزها را ندهد. این گونه برخوردها اصلا قانونی نیست و ما تصمیم داریم در کنار پیگیری سند به این موضوعات نیز بپردازیم.

مدیرعامل خانه موسیقی با اشاره به عدم واکنش مناسب خانه موسیقی در پی بروز برخی از اتفاقات و مسائل صنفی گفت: ما تک تک مواردی که در حوزه موسیقی اتفاق می افتد پیگیری می کنیم ولی در برخی از موارد هست که تکرار پیگیری ها و انعکاس رسانه ای آنها قطعا نه تنها کار را بهتر می کند بلکه ماجرا بدتر می شود. شما مطمئن باشید بنده شخصا پیگیر موضوعات و اتفاقات حوزه رسانه هستم که امیدوارم بتوانیم در این موضوع به نتایج مثتبی برسیم.

این خواننده موسیقی ایرانی درباره تغییر و تحولات دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ماه های اخیر بار دیگر به اظهارات روز گذشته خود در جریان نشست ماهانه خانه موسیقی اشاره کرد و آن را نشات گرفته از یک سوتفاهم دانست

پیگیری موضوع تشکیل کانون فعال منتقدان، روزنامه نگاران و پژوهشگران حوزه موسیقی در خانه موسیقی از دیگر مباحثی بود که در این نشست مطرح شد که حمیدرضا نوربخش اعلام کرد آماده هرگونه همکاری در این زمینه برای خبرنگاران و فعالان رسانه در عرصه موسیقی است.

او درباره نحوه تعاملات خانه موسیقی ایران با معاون هنری فعلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ما با هر مدیری که به سرکار بیاید باید کار کنیم چون فعالیت ها نباید جزیره ای باشد. به همین جهت خبرهایی که مبنی بر اختلاف و برخی از حاشیه ها در این زمینه وجود دارد، اصلا درست نیست و ما هم اکنون در تعامل خوبی با آقای حسینی و همکارانشان هستیم.

انتهای پیام/

R33357/P1439/S4,40/CT11 واژه های کاربردی مرتبط

  • موسیقی

به اشتراک بگذارید: http://tn.ai/1701590 xمنبع خبر

بزرگترین ارائه دهنده خبرهای گوناگون در ضمینه های مختلف در بستر وب به صورت فوق العاده سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *